Wizyta u dentysty jest, według sondaży, jednym z najbardziej przerażających przeżyć w życiu, które często staramy się omijać możliwie szerokim łukiem. Jeśli jednak mamy dzieci, nie możemy sobie pozwolić na unikanie dentysty, ponieważ szkodzić będziemy nie tylko sobie, ale także swojemu dziecku. Musimy się z nim wybierać regularnie do dentysty, aby zadbać o jego zęby o najmłodszych lat. Pytanie tylko, jak często należy to robić i kiedy w zasadzie powinniśmy zacząć?
Zanim zaczniemy się zastanawiać, jak często zgłaszać się z dzieckiem na badania profilaktyczne do dentysty, trzeba ustalić kiedy pojawia się potrzeba pierwszej wizyty. A ta powinna następować naprawdę bardzo wcześnie, ponieważ dobrze jest odwiedzić dentystę już w chwili, kiedy dziecku pojawi się pierwszy ząbek mleczny. Zazwyczaj ma to miejsce w wieku około 6-7 miesięcy.
Nie ważne, że w czasie takiej wizyty dentysta w zasadzie nic nie zrobi, ponieważ tak naprawdę nie ma jeszcze z czym pracować. W tym momencie rodzic powinien się dowiedzieć, w jaki sposób dbać o zęby swojego dziecka i właśnie to jest głównym elementem pierwszej wizyty w gabinecie dentystycznym z maluchem na rękach. Warto podkreślić też to, że zazwyczaj w czasie takiej wizyty dentysta określa, kiedy powinna być następna wizyta i z jaka częstotliwością odwiedzać gabinet w późniejszym czasie. Zakładając jednak, że nie zostało to omówione, zajmijmy się i tą kwestią.
Na początku należy pamiętać, że dodatkowe wizyty powinny się odbywać zawsze wtedy, kiedy tylko podejrzewamy jakiś problem. W najgorszym przypadku stracimy niepotrzebnie dwie godziny na wycieczkę do dentysty z dzieckiem, a zyskamy spokój. Jeśli naprawdę miałoby się coś z dzieckiem dziać złego, taka wizyta może malucha uratować. Najczęściej jednak oczywiście nic złego nie będzie się działo i wszystkie nasze wizyty będą miały charakter czysto profilaktyczny.
Gabinet dentystyczny z dzieckiem powinno się odwiedzać średnio raz na 4-6 miesięcy. Warto jest obserwować zęby swojego dziecka i sprawdzać, czy nie ma na nich jakichś widocznych ubytków i czy na pewno wszystkie pojawiają się w tych miejscach, gdzie powinny. Jeśli nic nas nie niepokoi, nie oznacza to jednak że nie musimy wcale iść do dentysty. Wiele wstępnych oznak problemów jest trudne do rozpoznania dla laika. Zwłaszcza dla osoby, która widzi dziecko na co dzień i się do wszystkiego w naturalny sposób przyzwyczaja. Wizyty kontrolne u dentysty w tym wieku są bardzo ważne także ze względu na zabiegi higieniczne oraz na przyzwyczajanie dziecka do dentysty. Dzisiaj stomatologia już naprawdę nie jest bolesna, chociaż wiele zapachów i odgłosów może być dla dziecka strasznych. Jeśli dziecko od maleńkiego przyzwyczai się do fotela dentystycznego i całego otoczenia stomatologicznego, nie będzie potem żadnych większych problemów. Do tego zabiegi fluoryzacji czy lakowania zębów połączone z usuwaniem kamienia i płytki nazębnej sprawią, że próchnica będzie znacznie mniej prawdopodobna i dzięki temu możliwe będzie uniknięcie we wczesnych latach zjawisk, które trudno dziecku wytłumaczyć w kategoriach bezpieczeństwa, takich jak borowanie zęba.