Jaka jest najlepsza szczoteczka do zębów?

Jaka jest najlepsza szczoteczka do zębów?

Szczoteczka do zębów ma duże znaczenie w profilaktyce stomatologicznej. Jest to można powiedzieć podstawowe narzędzie w walce z próchnicą i innymi chorobami nękającymi jamę ustną. Nie słuchajmy bezkrytycznie reklam, które wskazują konkretne modele szczoteczek. Powinniśmy wybrać ją indywidualnie. Przetestujmy osobiście kilka różnych rodzajów, ale nie za dużo, aby nasz zęby zbytnio na tym nie ucierpiały. Czym się kierować podczas wyboru produktu?

 

ISTOTNYM CZYNNIKIEM JEST TWARDOŚĆ WŁOSIA

Im zdrowsze i bardziej podatne na kamień posiadasz uzębienie tym bardziej odpowiednia będzie dla Ciebie szczoteczka z twardym włosiem. Jeżeli jest odwrotnie używaj raczej miękkiego włosia. Jeśli nie jesteś pewien wybierz szczoteczkę z włosiem miękkim. Są również produkowane szczoteczki z włosiem mieszanym. Być może właśnie taka szczoteczka będzie dla Ciebie idealna. Jeżeli dobieramy szczoteczkę dla naszego dziecka to odpowiednia będzie ta z miękkim włosiem – uzębienie naszych dzieci jest bardziej podatne na podrażnienia.

 

SZCZOTECZKA ZWYKŁA CZY ELEKTRYCZNA

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie – tutaj także wybór jest indywidualny. Jeżeli masz możliwość przetestowania szczoteczki elektrycznej to dobrze jest to zrobić. Pamiętajmy jednak iż wiele jej zalet może uzyskać zwykła szczoteczka jeśli zastosujemy odpowiednią technikę. Chodzi o to, że problem tkwi często nie w szczoteczce do zębów, ale w sposobie jej wykorzystania. Odpowiednie techniki mogą zmienić bardzo dużo. 
Jedno jest pewne – zazwyczaj droższe artykuły są po prostu lepsze - Wniosek? Unikajmy tanich szczoteczek elektrycznych. Natomiast wybór między dobrą szczoteczką tradycyjną, a dobrą (i sporo droższą) szczoteczką elektryczną zależy właściwie tylko i wyłącznie od naszych upodobań.

 

PAMIĘTAJMY TAKŻE O INNYCH - RÓWNIE WAŻNYCH CZYNNIKACH:

  • Istotne jest regularne mycie zębów bez względu na rodzaj szczoteczki jakiej używamy.
  • Rozmiar jest bardzo ważny – powinien być dopasowany do wieku, a co za tym idzie do wielkości uzębienia. Dużą szczoteczką trudno będzie dotrzeć we wszystkie zakamarki uzębienia dziecka i odwrotnie – malutka szczoteczka nie poradzi sobie z jamą ustną dorosłego osobnika.
  • Przed pierwszym użyciem sparzmy szczoteczkę wrzątkiem. Zabieg ten warto powtarzać co jakiś czas ze względu na bakterie, które się chętnie gnieżdżą we włosiu.
  • Wymieniajmy regularnie szczoteczki na nowe. 3 miesiące to okres po którym nawet najlepsza szczoteczka traci swoje właściwości.
logo hoppolit