Usuwanie kamienia nazębnego

DNI I GODZINY PRACY GABINETU

Poniedziałek 9:00 - 18:00
Wtorek 9:00 - 20:00
Środa 9:00 - 20:00
Czwartek 9:00 - 20:00
Piątek 9:00 – 18:00,
Soboty 9:00 - 14:00
(UWAGA PRACUJEMY TYLKO W WYBRANE SOBOTY)

Hippolit Stomatologia Dziecięca Warszawa zaprasza serdecznie dzieci, dorosłych, a także rodziny. U nas poczujesz się tak jak w domu.

ENGLISH SPEAKING STAFF
МЫ ГОВОРИМ ПО-РУССКИ

Kamień nazębny – po łacinie calculus to rodzaj złogu – zazwyczaj kruchego, który odkłada się na zębach. Jak powstaje? Na skutek połączenia 2 pierwiastków: wapnia i fosforanu. Kiedy kryształki fosforanu stwardnieją powstaje kamień nazębny. Przylega on ściśle do zębów i może być usunięty jedynie przez stomatologa. Nie próbujmy tego robić samodzielnie gdyż narażamy zęby na uszkodzenie szkliwa, a poza tym jest to dosyć trudna operacja. Sam zabieg dla pacjenta nie musi być przyjemny. Oprócz ciągłego szarpania i „borowania” mogą także boleć podczas dotyku urządzeń niektóre zęby. Ale kamień nazębny usuwać warto. U poszczególnych osób występują znaczne różnice jeśli chodzi o powstawanie kamienia. Zdecydowanie silniejsze tendencje do jego powstawania pojawiają się u ludzi w starszym wieku, tak więc zrozumiałe jest, że wtedy należy bardziej przykładać się do higieny jamy ustnej. W jaki sposób? Możemy używać pasty z zawartością pirofosforanu lub też heksametafosforanu sodu (pirofosforan o zmienionej formule). Pamiętajmy także o tym iż usuwanie kamienia u stomatologa nie powinno odbywać się zbyt często.

Jakimi technikami usuwamy kamień nazębny mamy w gabinecie stomatologicznym Hippolit? Otóż stosujemy 3 poniżej opisane metody usuwania kamienia nazębnego:

  • Skaling
  • Polerowanie
  • Piaskowanie

Są to 3 metody następujące jedna po drugiej - podczas trwania całej sesji usuwania kamienia. Są to jakby 3 etapy jednej całości. Pierwszym etapem jest usunięcie złogów ze szkliwa i to jest własnie skaling. Usuwanie kamienia nazębnego odbywa się przy użyciu narzędzi ręcznych lub ultradźwiękowych. Następny etap - po regeneracji dziąseł to piaskowaniePiasek dociera do większości miejsc i zakamarków przestrzeni pomiędzy zebami, czyszcząc dokładnie przebarwienia i osady nazębne. Ostatni etap to polerowanie wykonywane za pomocą specjalistycznych past. Pasty do polerowania mają zazwyczaj odpowiednio dobraną ziarnistość oraz przyjemny smak. Pasty rozcieramy na zębach specjalną gumką lub szczoteczką. I to był już ostatni etap usuwania kamienia nazębnego.